wirtualne-biuro-warszawa-zielna-39-historia

Dowiedz się więcej

Jak to się zaczęło?

PAST-a to pierwszy w Warszawie wysokościowiec, wczesnomodernistyczny gmach, położony przy Zielnej 39.

Wybudowany w latach 1907-1910, przejęty w 1922 roku przez Polskę Akcyjną Spółkę Telefoniczną, skąd wzięła się jej skrótowa nazwa PAST oraz popularna Pasta.

powstanie warszawskie

Jaką rolę pełniła PAST'a?

Budynek bardzo ważną rolę pełnił podczas powstania warszawskiego – przez całą pierwszą połowę sierpnia był rękach Niemców, dzięki czemu mogli łatwo obserwować oraz ostrzeliwać Śródmieście Północne, w szczególności rejon placu Dąbrowskiego.

Wielokrotne szturmy powstańców kończyły się fiaskiem aż do 20 sierpnia 1944, kiedy to Batalion Kiliński zaatakował broniących się w budynku Niemców mieszanką ropy i benzyny wystrzeliwaną na wysokość pierwszego i drugiego piętra za pomocą strażackiej sikawki, po czym zapalano ją.

wirtualne-biuro-warszawa-zielna-39
wirutalne-biuro-warszawa-z-historia

Jak to się skończyło?

Dalsza historia budynku Twojego wirtualnego biura.

Równocześnie z sąsiedniej kamienicy powstańcy dokonali wyłomu i wtargnęli do budynku. Ten szturm był udany, Niemcy ponieśli spore straty. Wkrótce na szczycie zawisła biało-czerwona flaga.

Gmach mocno zrujnowany w wyniku działań wojennych, został odbudowany dopiero na przełomie lat 50. i 60. XX wieku z nielicznymi zmianami. Budynek został wpisany na listę obiektów zabytkowych 1 lipca 1965 roku. Do 1989 r. część gmachu była zajmowana przez Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych.

9 listopada 2000 został przekazany środowiskom kombatanckim, w których imieniu budynkiem administruje Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego. W 2003 roku na szczycie umieszczono znak Polski Walczącej.

  Zgłoś się do nas

  Wyślij prosty formularz, bądź zadzwoń!

  Aby zacząć z nami współpracę, wystarczy, że prześlesz zgłoszenie. Skontaktujemy się z Tobą mailowo lub telefonicznie i ustalimy szczegóły naszej współpracy.

  Biuro obsługi Wirtualnego Biura na Zielnej 39, dostępne jest w godzinach 10:00 – 18:00.

  Zapisz się i otrzymaj wyjątkową ofertę na Wirtualne Biuro.

  Już jesteś zapisany. Do usłyszenia!

  Wyskoczył error. Skontaktuj się z biurem.